12 Kwi 2023
Depresja wśród dzieci i młodzieży
Zauważa się, że znaczna część zaburzeń psychicznych u dorosłych miało swój początek już w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Taki stan mógł przesądzać o trudnościach w uczeniu się, przewlekłym stresie, braku umiejętności w nawiązywaniu stałych relacji, a także braku adaptacji do dziejących się w życiu zmian.
Zaburzenia depresyjne we wczesnym dzieciństwie mogą objawiać się:
- utrzymującym się przez co najmniej 2 tygodnie nastrojem depresyjnym oraz drażliwością,
- brakiem odczuwania przyjemności lub zainteresowania wobec większości wykonywanych czynności,
- zmianami apetytu, bezsennością, ospałością, brakiem energii,
- poczuciem beznadziei, winy, myślami samobójczymi, powracającym tematem śmierci,
- brakiem koncentracji.
Co ważne, dzieci mają trudność z opisywaniem swoich emocji, dlatego niezbędny jest w tym przypadku wywiad z opiekunami. Prowadzi się także obserwację nad stylem funkcjonowania dziecka, jego gestykulacją, mimiką, sposobem chodu, a także jego interakcją z otoczeniem.
W przypadku młodzieży, depresja objawiać się może także występowaniem lęków, niechęci wobec szkoły i rówieśników, problemami w funkcjonowaniu, a także nadużywaniem substancji psychoaktywnych.
Warto także zauważyć, iż w przypadku odczuwania lęku niezwykle znaczące jest nasilenie, a także utrzymywanie się go w czasie. W chwili, kiedy przyjmuje to patologiczny charakter, mówi się o zaburzeniu lękowym.
Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń lękowych, które różnią się charakterem odczuwanych emocji, bodźcem, który je wywołuje, a także ustosunkowaniem się do lęku. Co ważne, poszczególne rodzaje mogą ze sobą współwystępować.
Przypominamy, iż nasi Pacjenci mogą skorzystać z
opieki psychiatrycznej.
Rejestracja i dodatkowe informacje znajdziesz:
+48 75 88 90 170, wew. 3