Świadczenia
Badanie dna oka
Jedno z podstawowych badań okulistycznych, którego celem jest ocena stanu narządu wzroku. Badanie tylnego odcinka oka najczęściej odbywa się za pomocą wziernika ocznego (oftalmoskopu), przy użyciu którego badający wpuszcza poprzez źrenicę snop światła, oświetlający dno oka. Badanie to pozwala dokładnie ocenić ciało szkliste, siatkówkę, naczynia krwionośne, tarczę nerwu wzrokowego i plamkę żółtą.
Badanie wady wzroku – refrakcji
Refrakcja to zdolność przystosowania oka do patrzenia na przedmioty z bliska i z daleka. Na szybką i obiektywną ocenę refrakcji oka pozwala badanie przy użyciu refraktometru komputerowego. Refraktometrię automatyczną, czyli tzw. komputerowe badanie wzroku, można przeprowadzić bez potrzeby wcześniejszego przygotowania. Badanie trwa bardzo krótko (kilkanaście sekund). Wynik, w postaci wydruku, jest gotowy do przeniesienia na receptę. Lekarz może jednak zweryfikować wynik refraktometrii w oparciu o dodatkowe informacje, np. wiek, wykonywany zawód oraz inne współistniejące choroby oczu. Wskazania do badania to: krótkowzrocznośc, nadwzroczność, astygmatyzm.
Badanie OCT oka
Badanie OCT czyli optyczna koherentna tomografia, która pozwala na badanie tkanek oka nazywana jest biopsją optyczną. Służy do monitorowania i diagnostyki chorób gałki ocznej szczególnie w schorzeniach siatkówki:
- AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
- cukrzycowy obrzęk plamki
- obrżeki plamki,
- błony nasiatkówkowe,
- znamiona barwnikowe naczyniówki,
- otwór w plamce,
- jaskra – nawet we wczesnych postaciach,
- nowotwory
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli tonometria, to jedno z podstawowych badań okulistycznych. Prawidłowo ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno mieścić się w granicach 10-21 mmHg. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe to najważniejszy czynnik ryzyka jaskry – choroby prowadzącej do zniszczenia nerwu wzrokowego. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty. Dlatego po ukończeniu 40 lat każda osoba zgłaszająca się do okulisty powinna mieć wykonaną tonometrię
Perymetria
Jest to badanie pola widzenia, czyli przestrzeni, którą widzimy bez poruszania gałką oczną. Jego celem jest wykrycie ewentualnych ubytków w polu widzenia. Jeśli pole widzenia jest prawidłowe, możemy mieć pewność, że siatkówka odbiera wrażenia wzrokowe na całym swoim obszarze, że nerw wzrokowy prawidłowo przewodzi obraz oraz że płaty potyliczne kory mózgowej funkcjonują właściwie.