Alergolog Jelenia Góra
W naszej poradni alergologicznej w Jeleniej Górze zapewniamy opiekę pacjentom dorosłym oraz dzieciom z alergiami skórnymi, wziewnymi i pokarmowymi. Zajmujemy się również diagnostyką i leczeniem astmy oskrzelowej oraz odczulaniem.
Wykonywane badania:
- testy skórne
- naskórkowe testy płatkowe
- testy Alex (pełnopłatne)
- oznaczanie poziomu sIgE
- badanie spirometryczne
- próba rozkurczowa
Spirometria jest podstawowym badaniem czynnościowym układu oddechowego, pozwalającym na obiektywną ocenę pracy płuc, w alergologii stosowana w diagnostyce i monitorowaniu astmy oskrzelowej.
Spirometryczna próba rozkurczowa przeprowadzana jest po wykonaniu podstawowej spirometrii i poprzedzona podaniem leku rozszerzającego oskrzela, badanie umożliwia diagnostykę różnicową astmy oskrzelowej.
Wykonywane zabiegi:
Immunoterapia (odczulanie)
Obecnie jest to jedyna znana (poza unikaniem kontaktu z alergenem) metoda leczenia przyczynowego alergii, prowadząca do znacznej redukcji lub nawet zniesienia jej objawów poprzez zmniejszenie wrażliwości organizmu na alergen. Dzięki modyfikacji odpowiedzi immunologicznej organizmu za pomocą odczulania jesteśmy w stanie wyleczyć nawet ciężkie objawy uczulenia takie jak astma oskrzelowa. Immunoterapia może również zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia nowych uczuleń i ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej u chorych na alergiczny nieżyt nosa.
Kwalifikacja do immunoterapii jest przeprowadzana przez lekarza alergologa i wymaga jasnego zdefiniowania powiązania między kontaktem z alergenem a wystąpieniem objawów u pacjenta. Niezbędne jest wykonanie testów skórnych potwierdzających alergię oraz, jeśli zdecyduje o tym alergolog, również oznaczenie miana odpowiednich przeciwciał z krwi. Same dodatnie wyniki testów skórnych bądź izolowane wystąpienie objawów sugerujących uczulenie nie spełniają kryteriów wdrożenia immunoterapii.
Dla kogo odpowiednia jest immunoterapia?
Immunoterapia jest przeznaczona dla pacjentów z uczuleniami na alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego i spichrzowe, pleśnie oraz alergeny zwierząt domowych i hodowlanych) oraz jady owadów błonkoskrzydłych.
Testy Alex
Gdy popularne testy alergiczne nie pozwoliły ustalić, co uczula, a leczenie okazało się nieskuteczne, z pomocą przychodzi diagnostyka molekularna alergii. ALEX Panel 295 to immunoenzymatyczny test z krwi do diagnostyki komponentowej alergii IgE – zależnej. Badanie pozwala na ocenę stężenia ilościowego IgE wobec aż 295 składowych (117 ekstraktów i 178 molekuł). Wśród badanych alergenów znajdują się m.in. pyłki roślin, jady owadów, alergeny zwierząt domowych, drożdże i pleśnie, alergeny pokarmowe. Test ALEX umożliwia też wykrycie uczulenia na lateks.