Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
Nefrolog obejmuje opieką dorosłych pacjentów z chorobami nerek oraz układu moczowego. Dziedzina ta, w odróżnieniu do urologii, zapewnia leczenie zachowawcze, czyli niechirurgicze. W celu przeprowadzenia zabiegów inwazyjnych i operacji w obrębie nerek i układu moczowego pacjent kierowany jest do lekarza urologa.
Diagnostyka nefrologiczna nie jest jednak zawężona do samego wywiadu chorobowego: Nefrolog zleca badania pomocnicze w celu oceny stanu pacjenta, takie jak USG, RTG, scyntygrafia czy cystografia mikcyjna.
Z jakimi schorzeniami pacjenci najczęściej zgłaszają się do poradni?
Nefropatia to szeroki termin obejmujący choroby przebiegające z uszkodzeniem nerek- zarówno na tle zapalnym jak i o niezapalnej etiologii. W swoim naturalnym przebiegu choroby te prowadzą do rozwoju dysfunkcji, a w ostateczności niewydolności nerek- leczenie natomiast ma na celu opóźnić lub zapobiec temu procesowi.
Nefropatie zapalne to choroby wynikające z nieprawidłowej pracy naszego układu odpornościowego, którego działanie skierowane jest przeciwko strukturom nerki. Może być to izolowana choroba tych narządów (np. w nefropatii IgA) lub część obrazu choroby układowej takiej jak toczeń rumieniowaty.
Nefropatie niezapalne wynikają z uszkodzenia nerek wskutek cukrzycy, nadciśnienia lub ubocznych skutków stosowania leków.