Ortopeda Jelenia Góra
Poradnia Ortopedyczna w Jeleniej Górze w CM Zabobrze zapewnia opiekę i leczenie Pacjentom dorosłym i dzieciom w profilaktyce i terapii wrodzonych oraz nabytych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów ruchu.
Pierwsza wizyta u ortopedy w CM Zabobrze Jelenia Góra
Ze względu na konieczność profilaktyki dysplazji stawu biodrowego pierwsza wizyta wskazana jest w 6 tyg. życia noworodka.
Pierwsza wizyta u ortopedy jest niezwykle istotna, gdyż dysplazja stawu biodrowego to wada rozwojowa o 100% wyleczalności, pod warunkiem, że zostaje wcześnie zdiagnozowana. Do rejestracji w poradni ortopedycznej konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
Densytometria CM Zabobrze Jelenia Góra
Badanie densytometryczne wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i służy przede wszystkim do oceny gęstości mineralnej kości: BMD. Wynik badania obejmuje wartość BMD wyrażoną w gramach na centymetr kwadratowy oraz dwa wskaźniki: T-score oraz Z-score służące do oceny stanu kości.
Wskazaniami do badania są:- podwyższone ryzyko złamań – u kobiet po menopauzie a także mężczyzn w starszym wieku i osób, które doznały złamania niskoenergetycznego, to znaczy spowodowanego przez nieadekwatnie mały uraz,
- ocena i monitorowanie przebiegu leczenia osteoporozy,
- leczenie hormonalne predysponujące do osteoporozy,
- przyjmowanie glikokortykosteroidów (sterydów).
Inną funkcja densytometru jest pomiar dokładnego składu składników budujących masę ciała: tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz tkanki kostnej. Badanie to nazywane Body Compose jest dedykowane między innymi dla osób atywnie uprawiających sport oraz chcących odchudzać się, bądź budować mase ciała w sposób profesjonalny.
Badanie trwa około 10 minut. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym PRP stawów CM Zabobrze Jelenia Góra
PRP (platelet reach plasma) czyli osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi uzyskiwanym w procesie odwirowania krwi pelnej pobranej przed zabiegiem od pacjenta. W trakcie wirowania dochodzi do rozdziału krwi na składniki w zależności od ich ciężkości – w ortopedii wykorzystywana jest właśnie frakcja zawierająca niemalże same płytki kwi. Ponieważ preparat powstaje na bazie własnej krwi pacjenta jest on bardzo bezpieczny w stosowaniu, nie ma właściwości alergizujących.
Dlaczego stosujemy PRP w ortopedii?
Osocze bogatopłytkowe zawiera wiele cząsteczek nazywanych czynnikami wzrostu – są to różne molekuły naturalnie występujące we krwi i stymulujące procesy wzrostowe oraz regeneracyjne, nasilają także procesy rozwoju naczyń krwionośnych co poprawia odżywienie i natlenienie tkanek.
Jakie są wskazania do ostrzykiwania PRP?
Iniekcje do- i okołostawowe stosowane są w terapii, przede wszystkim wczesnych, stadiów choroby zwyrodnieniowej stawów na przykład stawu kolanowego. Prowadzi to do poprawienia funkcji i ruchomość stawu, a także zmniejsza dolegliwości bólowe. Jeżeli choroba jest bardziej zaawansowana, a pacjent nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym stosowane są w celu uśmierzenia bólu. Oprócz choroby zwyrodnieniowej stawów PRP znajduje zastosowanie także w leczeniu tendinopatii i entezopatii, uszkodzeń brzuśców mięśniowych, próbuje się wdrożyć je także do leczenia ran.