wcag
Menu Dostępności (CTRL+U)
Resetuj

Resetuj

minus

Zmniejsz czcionkę

plus

Zwiększ czcionkę

minus

Zmniejsz Wiersze

plus

Zwiększ Wiersze

minus

Wysoki kontrast

Wersja kontrastowa:

Alt + Z

Treść strony:

Alt + X

Nawigacja strony:

Alt + C

Mapa Witryny:

Alt + V

wcag
Preloader Przychodnia Zabobrze
AOS Centrum Medyczne Zabobrze POZ Przychodnia Zabobrze

Poradnia Angiologiczna Jelenia Góra

Poradnie Specjalistyczne

Angiolog Jelenia Góra

Poradnia Angiologiczna w Centrum Medycznym Zabobrze obejmuje opieką dorosłych z chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych.



Schorzenia układu naczyniowego ze względu na pozornie „niewinne” objawy często pozostają niezauważone lub zbagatelizowane przez pacjentów.
W rzeczywistości na choroby naczyń cierpi aż połowa Polaków, dlatego aby uniknąć poważnych konsekwencji i powikłań nieleczonych zaburzeń naczyniowych niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i opieka angiologiczna, w tym wykonanie angiografii.

Jakimi chorobami zajmuje się lekarz angiolog z Centrum Medycznego Zabobrze w Jeleniej Górze?


Do spektrum kompetencji angiologa należą między innymi:
  • przewlekła niewydolność żylna,
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • żylaki,
  • przebarwienia skórne,
  • pajączki,
  • miażdżyca,
  • zakrzepica tętnicza i żylna,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zapalne choroby naczyń,
  • zaburzenia kzepnięcia,
  • choroby układu limfatycznego,
  • choroby mikokrążenia,
  • powikłania naczyniowe w cukrzycy (min. stopa cukrzycowa).

Co powinno wzbudzać naszą czujność i sprawić, że wybierzemy się do Poradni Angiologicznej?


Jeżeli obserwujemy u siebie uciążliwe obrzęki i drętwienie kończyn dolnych, zaburzenia czucia, ból lub skurcze nóg, a także podskórne pajączki i żylaki, bądź zalecił nam to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinniśmy udać się do lekarza angiologa.

Badanie USG Doppler w Centrum Medycznym w  Jeleniej Górze

Badanie dopplerowskie pozwala na ocenę stanu tętnic i żył. Jego celem jest wykrycie niedrożności czy ewentualnych tętniaków. Jest to badanie nieiznwazyjne.

W naszej Poradni Angiologicznej przeprowadzamy:
  • USG Doppler kończyn górnych i dolnych (przyczyną żylaków jest między innymi niedomykanie zastawek),
  • USG Doppler tętnic szyjnych (pozwala ustalić miejsca w których doszło m. in. do zmian miażdżycowych),
  • USG Doppler narządów jamy brzusznej: wątroby, śledziony, trzustki, nerek.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami badania dopplerowskiego w Centrum Medycznym Zabobrze. Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
Badanie USG Doppler

Świadczenia

Świadczeń medycznych (w tym angiografii) w naszej poradni angiologicznej w Jeleniej Górze udzielamy w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń na podstawie umowy z NFZ, umów z partnerami sieciowymi oraz odpłatnie zgodnie z harmonogramem przyjęć.

Poradnia angiologiczna Przychodni Zabobrze świadczy dodatkowo usługi komercyjne: 
KONSULTACJA LEKARZA ANGIOLOGA - 150,00 zł
KONSULTACJA LEKARZA + WYKONANIE BADANIA USG DOPPLER - 250,00 zł
 

Zabiegi wykonywane w naszej poradnii angiologicznej – skleroterapia, obliteracja, ostrzykiwanie

Zabiegi stosowane głównie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. żylaki, żyły siateczkowate i teleangiektazje. Mechanizm polega na redukcji przepływu krwi w naczyniu przy zastosowaniu środków chemicznych. Stosuje się różne substancje czynne, stężenie preparatów i techniki, od których uzależniona jest skuteczność zabiegu. Jego zaletą jest m.in. mniejsza inwazyjność dla organizmu niż metod operacyjnych.

Większość rozszerzonych żył można usunąć przy pomocy skleroterapii – zabiegu estetycznego bez cięcia i blizn. Problem tzw. pajączków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentek i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. Dzięki skleroterapii możemy zamykać drobne naczynka na kończynach dolnych.

Zabieg skleroterapii

W poradnii angiologicznej Przychodni Zabobrze zabieg ten przeprowadzany jest poprzez wprowadzenie strzykawkami z cienkimi igłami do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co powoduje ich całkowite zniknięcie, zostawiając po sobie czystą skórę bez nacięć i blizn. Pozwala na zamknięcie praktycznie każdego naczynia przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu. Stanowi to istotną alternatywę dla leczenia operacyjnego obarczonego większym ryzykiem powikłań i koniecznością pobytu w szpitalu.

Doskonałym preparatem, który okazał się niezwykle skuteczny i bezpieczny jest polidokanol (Aetoxysclerol). Przy jego pomocy wykonano już miliony zabiegów na całym świecie. Zależnie od kalibru naczynia używa się różnych stężeń preparatu. Pozwalają na zamykanie zarówno małych pajączków jak i dużych żył na kończynach dolnych. Szczególnie przydatna jest skleroterapia do usuwania żylaków pozostałych po zabiegach operacyjnych.

U osób z owrzodzeniami żylnymi podudzi bez zamknięcia patologicznych, niewydolnych żył powierzchownych, nie ma często możliwości wyleczenia owrzodzenia. Małe niewinne pajączki to również objaw tak zwanej przewlekłej niewydolności żylnej. Ich systematyczne zamykanie przez skleroterapię oddala powstanie ostatniego stadium choroby żylnej – powstanie owrzodzenia.

Czy zabieg skleroterapii jest bolesny?

Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego znieczulenia. Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane. W rzadkich przypadkach pacjentci odczuwają ból powstający w związku z wydostawaniem się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. O zmianie odczuwania należy niezwłocznie informować lekarza angiologa w czasie zabiegu.

Efekty skleroterapii

Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcie naczynia. Proces zamykania trwa około 3-4 tygodni, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia, które następnie przyjmują kolor zielonkawo-sinawy. Czasami wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. Wchłania się od 1 do 6 miesięcy. Bolesność większych naczyń może utrzymywać się do 2 tygodni. Niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia opatrunku uciskowego, mija po jego zdjęciu. Niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym.

Schemat postępowania w przypadku skleroterapii

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w poradni angiologicznej przez lekarza i trwa na ogół 15-30 minut. Wykonuje się go w pozycji leżącej, choć układ żylny wcześniej oceniamy w pozycji stojącej. Stosuje się różne stężenia polidokanolu zależnie od wielkości naczynia i oczekiwanego rezultatu. W czasie jednej sesji podaje się zwykle 3 ampułki preparatu. Obszar wykonywania zabiegu obejmuje zwykle jedna kończynę, zależnie od rozległości zmian udo lub podudzie.

Zabiegi skleroterapii w tej samej okolicy wykonujemy ponownie po minimum 3 tygodniach, na drugiej kończynie możliwe jest wykonanie zabiegu nawet następnego dnia. Liczba zabiegów jest bardzo indywidualna i zwykle obejmuje 3-5 sesji. Uzyskane wyłączenia naczyń są trwałe. Kobiety dbające o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co kilka lat (w miarę rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej), nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów brzydko wyglądających poszerzeń żylnych. Następujące w kolejnych latach dostrzyknięcia są krótkie i zdecydowanie mniej kłopotliwe. Raz zamknięte żylaki na ogół nie otwierają się ponownie, jednak sklerotyzacja nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych.

Zachowanie po zabiegu skleroterapii

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres około 0,5-2 godzin. Bardzo korzystnie wpływa to na okres gojenia. Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż. Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku zaleca się noszenie na stałe w ciągu dnia, a przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Możliwe jest wykonanie zabiegu bez założenia rajstopy, czy opatrunku uciskowego, co zwłaszcza ma miejsce w okresie letnim. Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Dlatego warto przyjść na zabieg z własnymi pończochami lub nabyć je niezwłocznie po zabiegu. Korzystne jest stosowanie wyrobów dobrej jakości. Wyższa cena rekompensowana jest dłuższym czasem używania wyrobu. Pończochy o pierwszym stopniu ucisku mają znaczenie tylko profilaktyczne. W leczeniu stosujemy wyroby głównie o 2 stopniu ucisku.

Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii żylaków wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych albo opatrunku uciskowego. Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia.

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

Przy prawidłowo wykonanym zabiegu powikłania są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć całkowicie. Najczęstsze powikłania to:
  • zaczerwienienia i siniaki,
  • obrzęk.

Rzadkie powikłania po skleroterapii piankowej to:

  • reakcje alergiczne na podany środek,
  • przebarwienia,
  • zapalenia żył.

Wskazania

  • teleangiektazje, wenulektazje i poszerzone żyły siatkowate,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • owrzodzenie żylne podudzi.

 

Nasz Personel

lek. Joanna Olszewska Roczniak

Angiolog, spec. chorób wewnętrznych

lek. Wacław Warzecha

Chirurg ogólny, proktolog, zabieg skleroterapii

Ważne informacje/dokumenty

Podczas wizyty pierwszorazowej u lekarza specjalisty w poradni angiologicznej, w przypadku leczenia chorób przewlekłych, Pacjent powinien mieć ze sobą dokumentację medyczną, wypisy ze szpitala oraz listę zażywanych leków.

W ocenie ryzyka miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych istotny jest wynik lipidogramu – jeśli Pacjent dysponuje wynikami aktualnych badań, prosimy o zabranie ich na wizytę.

Przy badaniach: USG Doppler aorty brzusznej, tętnic nerkowych i trzewnych - Pacjent musi być na czczo na 4 godziny przed ustalonym czasem badania.
Informacja dla pacjenta oraz formularz świadomej zgody na przerpwadzenie zabiegu skleroterapii  Pobierz

Kontakt

Infomacja i zapisy w rejestracji:
"Centrum Medyczne Zabobrze" spółka jawna
58-506 Jelenia Góra, ul. Wiejska 11, wejście od rzeki Bóbr
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 18:00Rejestracja on-line: Kliknij tutaj

VisiMed: Kliknij tutaj

Wyszukiwarka miejsc udzielania świadczeń w ramach umowy NFZ: Kliknij tutaj

Aktualności

Pomoc medyczna i psychologiczna dla ofiar powodzi Drodzy Pacjenci, w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia związane z powodzią, Poradnia Zdrowia... Szczegóły
Aktualna sytuacja w AOS, POZ Drodzy Pacjenci, w dniu dzisiejszym, tj. 18.09.2024 rejestracja telefoniczna Podstawowej... Szczegóły
Zmiany w harmonogramie przyjęć lekarzy AOS Szanowni Pacjenci, informujemy, że w dniu dzisiejszym, tj. 17 września 2024 roku, w Centrum... Szczegóły
Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Centrum... W związku z powodzią i wylaniem rzeki Bóbr, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna... Szczegóły
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
© 2024 Przychodnia Zabobrze - Centrum Medyczne Jelenia Góra - wszystkie prawa zastrzeżone.
design by : rentlab.pl

Ciasteczka Cookies i polityka prywatności


Korzystamy z plików cookies (tzw. ciasteczek). Dzięki nim możesz bez problemu korzystać ze wszystkich dostępnych w serwisie usług i funkcjonalności. Pliki cookies służą nam także do personalizowania wyświetlanych Ci treści i reklam oraz analizowania ruchu na naszej stronie. Więcej informacji znajduje się w „Polityce cookies”.
Więcej informacji znajduje się w naszej:
Polityce Prywatności oraz Polityce cookies.