Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
Poradnia okulistyczna w Jeleniej Górze w Centrum Medycznym Zabobrze zapewnia opiekę medyczną dzieciom oraz pacjentom dorosłym, u których występują wady i choroby narządu wzroku.
Okuliści z Jeleniej Góry zajmują się diagnostyką, leczeniem, a także profilaktyką chorób oczu i jego aparatów pomocniczych – powiek, spojówek, narządu łzowego oraz mięśni zewnętrznych. Przeprowadzają różnorodne badania umożliwiające postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie stosownego leczenia. W naszej klinice okulistycznej w Jeleniej Górze pacjentom oferowane są takie badania, jak angiografia fluoresceinowa oraz badanie OCT.
Okuliści w Centrum Medycznym w Jeleniej Górze przyjmują pacjentów oraz przeprowadzają badanie wzroku na NFZ. Dzięki temu każdy pacjent ma możliwość zbadania narządu wzroku pod kątem potencjalnych chorób. Dopiero na podstawie wyników możliwe jest wdrożenie odpowiednich metod leczenia bądź dobór okularów oraz szkieł korekcyjnych.
Doborem okularów w Przychodni Zabobrze Jeleniej Górze zajmuje się optometrysta, który na podstawie wyników badań okulistycznych oraz własnej wiedzy i doświadczenia, jest w stanie dopasować odpowiednie szkła do konkretnej wady. Dzięki temu pacjenci CM Zabobrze przy noszeniu okularów korekcyjnych nie doświadczają żadnych negatywnych objawów związanych z nieprawidłowym dopasowaniem szkieł.
W CM Zabobrze w Jeleniej Górze proponuje się także wizytę u okulisty oraz optometrysty prywatnie. Po badanie wzroku pacjent od razu może udać się do optometrysty w celu dobrania odpowiednich okularów.
Dopasowaniem okularów korekcyjnych w CM Zabobrze Jelenia Góra zajmują się doświadczeni optometryści, posiadający do tego odpowiednie kwalifikacje. Do specjalizacji naszych optometrystów należy również diagnostyka wad wzroku u osób chorych na cukrzycę, dzięki czemu wszyscy pacjenci otrzymują profesjonalną pomoc w procesie korekcji wzroku. Optometrysta na podstawie wyników badania okulistycznego oraz własnych badań, przeprowadzonych przy wykorzystaniu sprzętu optometrystycznego, jest w stanie dobrać najlepsze okulary do wady wzroku.
Angiografia fluoresceinowa jest badaniem wykonywanym w celu zobrazowania i oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nabłonka barwnikowego siatkówki, a także, w sposób pośredni, błony naczyniowej oka. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są przede wszystkim retinopatia, zwyrodnienie plamki żółtej, a także inne stany prowadzące do zmian w siatkówce, takie jak choroby zakaźne oraz nowotwory.
W trakcie badania pacjentowi podawana jest dożylnie fluoresceina, czyli środek kontrastujący, która następnie wraz z krążeniem dociera do naczyń dna oka. Wykonywana jest wówczas seria zdjęć siatkówki, na których uchwycony zostaje obraz dna oka. Uwidoczniona dzięki kontrastowi jasna sieć naczyń u zdrowego pacjenta nie powinna być ani zbyt intensywnie widoczna, ani zbyt słaba. Nazbyt wyraźne naczynia dna oka świadczą bowiem o stanie chorobowym, z kolei mało widoczne sugerują zaburzenia przepływu krwi w obszarze dna oka bądź patologiczną obecność złogów substancji w siatkówce.
Angiografia fluoresceinowa pozwala na:
Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wzroku, którego celem jest ocena stanu siatkówki oka ze szczególnym uwzględnieniem plamki żółtej. Pozwala na uzyskanie modelu przekroju tkanki i dokładny pomiar grubości siatkówki. Wykonanie badania OCT wskazane jest przy:
Na około 15–20 minut przed badaniem do oczu pacjenta zostają wprowadzone krople rozszerzające źrenice. Pozwala to okuliście dokładne zbadanie dna oka wraz z plamką żółtą. Następnie pacjent siada naprzeciwko aparatu diagnostycznego i opiera głowę na specjalnej podpórce, by prowadzący badanie lekarz mógł obserwować na ekranie dno oka i rejestrować przekrój wybranych elementów. Badanie OCT w naszej przychodni w Jeleniej Górze trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, jest bezinwazyjne i bezbolesne.
Badanie OCT umożliwia dokonanie analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Dzięki temu przy jego pomocy można wykryć wczesne zmiany w obrębie przedniej i tylnej części gałki ocznej, przede wszystkim:
Okulista przyjmujący w klinice okulistycznej w CM Zabobrze przeprowadza również zabiegi lecznicze narządu wzroku z użyciem wysoce wyspecjalizowanych laserów – lasera mikropulsowego oka, lasera siatkówki i lasera MLT.
Laser mikropulsowy oka wykorzystywany jest do przeprowadzania zabiegu mikropulsowej fotokoagulacji siatkówki. Laser tego typu nie uszkadza termicznie tkanki, na którą działa, dlatego może być bezpiecznie stosowany w leczeniu nawet najbardziej wrażliwych miejsc siatkówki. Zabieg laserowej terapii mikropulsowej w CM Zabobrze Jelenia Góra siatkówki trwa około 10 minut. Przeprowadzany jest po zaaplikowaniu kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laser mikropulsowy stosowany jest w leczeniu takich schorzeń okulistycznych, jak:
Laserowanie siatkówki, czyli tak zwana fotokoagulacja, to zabieg polegający na niszczeniu nowo tworzących się naczyń i mikronaczyniaków przy pomocy lasera. W zależności od rodzaju zmian dobierany jest odpowiedni rodzaj laseroterapii – ogniskowa, fotokoagulacja panretinalna lub fotokoagulacja typu „grid". Zabieg przeprowadzany jest po zaaplikowaniu pacjentowi kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laserowanie siatkówki zalecane jest w leczeniu:
Laser MLT Mikropulsowa Selektywna Trabekuloplastyka) to nowa metoda leczenia jaskry, w której wykorzystywany jest nowoczesny żółty laser mikropulsowy. W trakcie zabiegu wiązka lasera oddziałuje na siateczkę beleczkowania w kącie przesączania, wywołując obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej. By uwidocznić obszar beleczkowania okulista z naszej poradni okulistycznej w Jeleniej Górze zakłada pacjentowi specjalną soczewkę pokrywającą powierzchnię oka. Przed jej aplikacją znieczula oko pacjenta przy pomocy kropli. W celu polepszenia przylegania soczewki do oka stosowany jest dodatkowo specjalny gęsty żel. Obniżenie ciśnienia w oku utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku lat, w zależności od pacjenta. Zabieg z użyciem lasera MLT pozwala opóźnić rozpoczęcie, zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z leczenia farmakologicznego jaskry.
Diagnostyka i zabiegi lecznicze wykonywane są przez okulistów z Jeleniej Góry prywatnie oraz na NFZ. Najmłodszych pacjentów przyjmuje okulista dziecięcy.
UWAGA