Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
07 Lip 2025
Dziś nikt nie ma wątpliwości, że papierosy szkodzą zdrowiu. Dlatego są objęte ścisłymi regulacjami. Ale rynek się zmienia, a w miejsce tradycyjnych papierosów pojawiają się nowe produkty – e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez) oraz woreczki z syntetyczną nikotyną. Ich forma, smak i dostępność sprawiają, że są szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Często błędnie postrzegane jako mniej szkodliwe, stają się dla wielu nastolatków pierwszym kontaktem z nikotyną – i początkiem uzależnienia. Badania WHO pokazują, że młode osoby, które sięgają po e-papierosy – nawet bez nikotyny – ponad dwukrotnie częściej sięgają po tradycyjne papierosy. Dlatego ograniczamy ich sprzedaż i eliminujemy dostępność w internecie i automatach. Naszym celem jest ochrona zdrowia dzieci i młodzieży. Dotychczasowe przepisy nie obejmowały wielu z tych produktów – brakowało ograniczeń wiekowych, zakazów promocji i nadzoru nad składem. Teraz to się zmienia - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Obowiązująca od soboty nowelizacja ustawy antytytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych dla dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia, zakazuje też ich sprzedaży przez internet i w automatach oraz reklamy i promocji. Opakowania tych produktów będą musiały być oznakowane jako szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo e-papierosów bez nikotyny nie będzie można używać w miejscach publicznych (np. w szkołach, restauracjach, na przystankach i placach zabaw) – taki zakaz obowiązywał już wcześniej dla e-papierosów z nikotyną.
Ponadto nowelizacja zwiększa nadzór nad składem płynów do e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych - będą musiały być dostosowane do wymogów ustawy (nie będą mogły zawierać substancji o właściwościach rakotwórczych), a informacje na ich temat będą zgłaszane do Biura do spraw Substancji Chemicznych co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do sprzedaży.
Woreczki nikotynowe nowelizacja uznaje za wyroby powiązane i zdefiniowane jako produkty do użytku doustnego, które zawierają nikotynę (bez tytoniu) i są porcjowane w woreczkach. Maksymalną zawartość nikotyny, którą zawierają, ograniczono do 20 mg/g.
Rząd pracuje nad kolejnymi zmianami w ustawie antytytoniowej
Kolejny projekt nowelizacji ustawy antytytoniowej, zakłada:
Projekt będzie musiał zostać notyfikowany w Unii Europejskiej po przyjęciu go przez Radę Ministrów – to obowiązkowa procedura dla takich regulacji.
Źródło: MZ