10 Maj 2022
Leczenie alergii na jad owadów
Alergia na jad owadów jest bardzo niebezpieczna. Niektóre reakcje alergiczne są łagodne i powodują obrzęk, mówi się wtedy o reakcji alergicznej IgG-zależnej, toksycznej. Gorzej, gdy zaczynają pojawiać się duszności, świąd, wymioty czy biegunka. Przyjmuje się, że w Polsce z powodu użądlenia owadów rocznie umiera około 30-40 osób.
Skuteczną terapią jest immunoterapia alergenowa, dzięki niej organizm osoby uczulonej zaczyna reagować tak, jak u osoby zdrowej.
Odczulanie na jad owadów błonkoskrzydłych możliwe jest jedynie w szpitalach. W dobie pandemii COVID-19, zwłaszcza gdy szpitale były przepełnione, trudno było o dobry dostęp do innych rodzajów leczenia, np. takiego jak odczulanie. Specjaliści, m.in. z
poradni alergologicznej CM Zabobrze Jelenia Góra, wnioskują o uelastycznienie systemu, aby pacjentom z alergiami łatwiej było uzyskać pomoc immunoterapią. Leczenie w przychodniach specjalistycznych dałoby te same efekty.
Niektórzy pacjenci oczywiście mogą mieć zalecenie, aby byli leczeni w warunkach szpitalnych, ale zależy to od indywidualnego przypadku i ustala to lekarz. Pozostali powinni móc otrzymać pomoc znacznie w prostszy sposób. Konieczne jest zniesienie tych zbędnych barier.