OCT
optyczna koherentna tomografia dna oka
OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku. Dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej.
Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.
Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring postępów leczenia.
Poza samą siatkówką OCT pozwala dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego. Wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania.
Badanie wykonywany jest na specjalistycznym wszędzie w który wyposażona jest poradnia okulistyczna Badanie wykonuje i ocenia lekarz okulista W przypadku badania w ranach ubezpieczenia NFZ badanie jest bezpłatne wymagane jest skierowanie W przypadku bad wykonywanego prywatnie ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa skierowanie nie jest konieczne Badanie mogą wykonywać kobiety w ciąży